Vystřihovánky z papíru – hobby pro děti i pro dospělé
Modelářství je koníček nesmírně náročný na trpělivost, potvrdí vám to každý, kdo to někdy vyzkoušel. Setrvat u toho vyžaduje pevné morální vlastnosti, soustředění a samozřejmě i manuální zručnost. Podobně lze nahlížet i na vystřihovánky z papíru. Epocha socialismu umožnila mnohým z nás toto hobby provozovat, tehdy bylo k dispozici více volného času a také ve společnosti vládla lepší nálada, neboť se v mnoha rodinách neřešily existenční starosti. Dalším důležitým aspektem byl dostatek podnětů k tvorbě papírových modelů, a tehdy tomu výrazně napomáhal časopis pro děti a mládež ABC. K jeho nejzajímavějším částem patřily vždy tzv. „déčka“, tedy přílohy z tvrdého kartonu, z něhož bylo možné vystřihovat různé modely. Vycházelo jich v ABC obrovské množství, a to v různých kategoriích, např. dopravní prostředky a stroje anebo architektura.
Obrovský podíl měl na tomto smělém projektu pan Richard Vyškovský. Zejména architektonické památky se z jeho malířské díly rodily v naprosto dokonalé kvalitě, což vedlo nejen děti, ale i dospělé k tomu, sestavovat doma modely hradů a zámků, roubených stavení, městských památkových rezervací, rozhleden a dalších staveb a vystavovat je doma v policích, anebo je prezentovat na veřejnosti.
Pan Vyškovský už není mezi námi, ale dožil se velmi vysokého věku a zanechal po sobě tolik krásných výtvorů, že se mu dnes přezdívá „král vystřihovánek, a to zcela oprávněně. Právě díky němu se naše země stala vystřihovánkovou velmocí, a máte-li zájem, můžete na pana Vyškovského zavzpomínat tím nejlepším způsobem – že si sestavíte některý z modelů, které vytvářel nejen pro sebe, ale zejména pro ostatní. Na trhu je stále k dispozici Zlatá kniha vystřihovánek, která vyšla v roce 2007 k padesátému výročí vzniku časopisu ABC (tehdy ABC mladých techniků a přírodovědců).