„Austrálie neexistuje!“ a další bizarní konspirace, které nevymizí
Tato zpráva, kterou někteří považují za vtip či konspirační teorii, se v posledních týdnech začala šířit na sociálních médiích poté, co byla na počátku roku 2017 uveřejněna na sociální síti Reddit. Nejedná se však o jedinou teorii tohoto druhu. Uživatelé internetu zjistili, že podle různých příspěvků na síti neexistují mnohá místa na světě.
Loňské léto jeden z uživatelů sítě Reddit přišel s tvrzením, že dalším neexistujícím místem na světě je italská oblast Molise s přibližně 300 000 obyvateli, zřejmě jako důsledek jedné populární italské anekdoty. Naproti tomu v Brazílii převládala po dobu přibližně pěti let teorie, že stát Acre na severozápadě země rovněž neexistuje, nebo že se jedná o zemi nikoho, která je ještě stále obývána dinosaury.
Vtip, nebo spíše obtížně doložitelná a obhajitelná teorie, že určitá země nebo region neexistují, se zdá být jedním z nejstarších mémů v historii internetu. Již v roce 1993 němečtí uživatelé Usenetu, online sítě diskusních fór, která předcházela vzniku webu, zpopularizovali vtip o tom, že vestfálské město Bielefeld s 300 000 obyvateli, je pouze fikcí jež vytvořila CIA, Mossad, vetřelci, popřípadě kombinace všech tří. Tento vtip přežil desetiletí, překonal online platformy, jazykové bariéry a odolal i tlaku ze strany jednotlivých mezinárodních kultur, přičemž je v poslední době stále populárnější. „Krása memů spočívá v tom, že se dají snadno adaptovat a každý si je může interpretovat jiným způsobem a zároveň se na nich podílet,“ říká autorka Mollie Goodfellow.
V současné době, kdy se setkáváme s falešnými zprávami a konspiracemi i v případě mainstreamových médií, však nelze pokládat nic za samozřejmost. Z tohoto důvodu dokonce byli kontaktováni diplomatičtí zástupci, aby existenci Austrálie potvrdili. Ti na žádost reagovali slovy: „Vydržte, jen se podívám z okna.“