Jak reagovat na zvyšující se úrokovou sazbu
Fixace úrokové sazby má jen tak dlouhé trvání, jak dlouhé si jej zvolíte. Poslední dobou však vyletěly úrokové sazby velmi vysoko, což zavařilo nejednomu člověku, kterému právě končí fixace. Co můžete v takové situaci dělat, a co očekávat?
Bude to takové napořád?
Ne. Úroková sazba by měla klesnout, jakmile to finanční a ekonomická situace dovolí. Nelze však přesně předpovědět, kdy a jestli vůbec úroková sazba skutečně klesne, a tak je velmi možné, že se vám budou úroky pouze zvyšovat.
Jak reagovat na zvýšení úroků
Úroky se vám s největší pravděpodobností nezvednou samy od sebe. Asi tak šest měsíců před koncem vaší fixace, se vám ozve někdo z vaší banky, a informuje vás. Rovněž vám předloží návrh zvýšení úrokové sazby. V tuto chvíli ještě na nic nekývejte, a vše si řádně promyslete. To, co je vám nabízeno, je horní hranice úrokové sazby, a úrok se vám tedy nemusí zvednout o takové procento. Máte šanci smlouvat, a informovat se o jiných možnostech úroků, které by vám nabídla vaše banka. Úroková sazba se vám tak sice zvýší, avšak ne zase o tolik. Banka má totiž vymezenou hranici od, až do, podle které vám může úrok navýšit, a vždy vám jako první možnost předloží tu nejvyšší.
Pokud se vám ani tak výše úroku, či jiné bankovní podmínky nelíbí
Můžete se však informovat i jinde, a případně zažádat o refinancování hypotéky. To jednoduše řečeno znamená, že jiná společnost vaši půjčku splatí, a poskytne vám místo ní novou, pro vás výhodnější. Může se jednat například o hypotéku s nižší úrokovou sazbou, nebo třeba s delší dobou splácení, kdy se vám jednotlivé splátky rozloží na delší dobu, a tím se i sníží. Refinancování je možné u jiné banky, či třeba u nebankovní společnosti. Výhodou nebankovní společnosti pak je to, že hypotéky vyřizuje rychle, a vaše povinnost dokládání nebude tak složitá.