Která mzda je relevantní?
Když má mít člověk předpoklady pro vedení aspoň relativně normálního života, potřebuje peníze. Bez těch si někdo takový nemůže nic koupit a nic využít, a proto se dá konstatovat, že je bez peněz lidská existence nemyslitelná.
A jak si my lidé počínáme, pokud chceme takové peníze mít, jenže nemáme žádného hodného strýčka, který by nám je daroval? Pochopitelně chodíme do práce a tam si je vyděláváme. A pokud mluvíme o práci, obvykle tím míníme nějaký ten zaměstnanecký poměr, v němž člověk vykonává určitou práci a za ni pobírá finanční odměnu.
Ovšem je nasnadě, že situace nebývá v tomto ohledu často právě optimální. Někteří lidé si sice vydělávají dost, někteří ale také málo. A někdo také bývá zklamán tím, že se se zaměstnavatelem dohodne na určité mzdě, již ale následně hledá na svém účtu marně. Zaměstnavatel se totiž zaváže vyplácet určitou sumu, již ale zaměstnanec nedostane.
Že to není fér? Budete se divit, nejste-li doposud v obraze, ale je to naprosto běžné a zaměstnavatel není na vině tomu, že se takto nevyplňují očekávání zaměstnanců. Problém tu totiž tkví v tom, že zaměstnavatelé nabízejí svým podřízeným hrubou mzdu, která je ale připsána na účet zaměstnanců až poté, co se z ní odečtou povinné odvody, obvykle daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění. Takže část hrubé mzdy vždy nenávratně mizí, a to klidně i v případě uplatnění mnoha slev na dani.
A jak zjistit, kolik nám stát sebere a kolik ponechá? Nejjednodušší, nejrychlejší a také nejlevnější je samozřejmě výpočet mzdy online. Protože tady stačí usednout k počítači, otevřít si na internetu umístěnou kalkulačku, zadat do ní to směrodatné, co každý zaměstnanec ví, a ona už vypočítá, kolik zaměstnanci z hrubé mzdy zbude.
A co je na tomto řešení špatné? Snad jedině to, že ona zde odhalovaná pravda dokáže hnout leckomu pořádně žlučí.