Nezapomeňte sledovat důležité hodnoty bazénové vody
Údržba bazénu není zdaleka tak snadná, že by k dosažení té správné kvality vody stačilo pouhé vhození jedné tablety chemického přípravku do vody. Nicméně není ani tak složitá, že byste kolem své nádrže museli běhat od rána až do večera jako kolem čerstvě narozeného miminka. Nicméně to, na co byste se měli v každém případě jednoznačně zaměřit, je hodnota pH vaší bazénové vody .
Možná vás něco takového dříve vůbec nenapadlo, ale to, zda je koncentrace vodíkových iontů ve vaší nádrži příliš nízká či příliš vysoká je alfou a omegou toho, jak budete o bazén pečovat. Pokud se totiž pH nepohybuje v tom správném rozmezí, můžete do bazénové vody lít tolik bazénové chemie, kolik jen chcete, a nebude vám to nic platné.
A jak hodnotu pH zjistíte? Je to snadné, vystačíte si s testerem pH. Stačí ho ponořit do bazénové vody a brzy budete mít jasno. Nicméně aby toho nebylo málo, tak hodnota pH není jediný faktor, který byste u vody měli pravidelně sledovat a v návaznosti na to podle potřeby korigovat.
Podobně byste měli mít jasno také o koncentraci aktivního oxidačního činidla ve vodě. I když budete bazénovou chemii užívat se železnou pravidelností, koncentrace se může náhle změnit, třeba v souladu se změnou venkovní teploty. Koncentraci oxidačního činidla zjistíte rovněž velice jednoduše s pomocí odpovídajících testerů, a v případě nízké hladiny činidla je potřeba tuto hladinu rychle skokově zvýšit. Pokud jde o jednotlivé přípravky bazénové chemie, tak zatímco například chlorová desinfekce vykazuje poměrně dlouhodobou stabilitu, tak hladina kyslíkové chemie spíše kolísá.
Každopádně i v situaci, kdy budou všechny zmíněné parametry v pořádku, je stále potřeba nezapomínat také na mechanické čištění vody za pomoci výkonné bazénové filtrace anebo také bazénového vysavače či hladinové a dnové síťky.