Nezařazené

Palmy v bytě

Vždy je důležité zjistit (jako ostatně u všech rostlin), jaké podmínky palma, která nám „padla do oka“ vyžaduje. Jestli má ráda světlo či stín, jak je náročná na zálivku, teplotu, živiny. Také třeba jaké dorůstá výšky Jen tak jí dokážeme vybrat vhodné stanoviště a dobře se o ni starat. A ona nám na oplátku zkrášlí náš dům.
 listy palmy
Kolik světla
Většina druhů palem pěstovaných v pokojových podmínkách dobře snáší tzv. rozptýlené světlo. Takže ji neumisťujeme přímo na okno, ale trochu dál do místnosti, kam nesvítí slunce celý den. Také pokud je máme přes léto na zahradě, balkonu nebo terase, nenecháme ji „pražit“ na přímém slunci. Vhodný je polostín.
 
Vhodná teplota
Pokojovým palmám vyhovuje, pokud jsou v teplotě 20 – 23°C. Některé druhy (např. datlovníky) snáší i teploty nižší, 4 – 8°C. Ty pak můžeme mít třeba v zimních zahradách. Co ovšem rády nemají, to je průvan a chladná podlaha. Je dobré umístit jim pod květináče podložky na kolečkách. Ty zabrání jejich „nastydnutí od nohou“ a zároveň usnadní manipulaci s nimi.
 
Voda a výživa
Myslete na to, že lépe snesou méně vody než přelití. Při přelití můžou začít hnít. To, že je zalitá nadměrně, nám palma říká hnědými skvrnami na listech. Pokud listy žloutnou, trpí naopak suchem. To ji pak musíme poskytnout první pomoc – prolít substrát tak, až přebytečná voda začne téct do misky. Zbylou vodu pak z misky vylijte. Při hnědnutí špiček listů nám říká, že vzduch je moc suchý a chce rosit. Na to nezapomínejte v letním období.
Pro palmy jsou vhodná minerální, dlouho působící hnojiva. Lze použít tekutá, prášková, tablety nebo tyčinky. Výživu je vhodné doplňovat od dubna do srpna, tak jak to děláme u ostatních pokojových rostlin.
 palma v místnosti
Přesazování
To provádíme v době, kdy se do květináče už nevejde, podobně jako u sukulentů. Květináče používáme dostatečně vysoké, aby bylo dost místa pro dlouhé palmové kořeny.