Základní poučka pro budoucí malíře
Pokud se chcete věnovat tvorbě, nejprve byste si měli projít alespoň základní teorii. Ať už hudba, malování, nebo třeba sochařství, u všeho je nutné zjistit si základ, s kterým můžete pokračovat. V malířství se jedná o barvy, míchání, šerosvit, kontrast, kompozice, ale také štětce, materiál a barvy s ředidly. Zní to velice obtížně, ale ve výsledku je celá teorie poměrně jednoduchá. Dnes si představíme barvy, čím se ředí a jak se s nimi tvoří. Můžete zde využívat tempery, olejové barvy, vodové barvy či akrylové barvy.
Vodové barvy se míchají s vodou a vrství se opravdu těžce. Spíše počítejte s tím, že se vrstvit nedají. Za to ale vytvoříte krásné přechody barev, malby jsou jemné s doplňujícími detaily. Trochu výraznější jsou anilinové barvy, které jsou často doplněné o odlesky dalších barev. Lépe se vrství a pigmentace je oproti vodovým barvám mnohem vyšší. S kulatými štětci se v tomto případě pracuje nejlépe.
Tempery jsou nejvhodnější pro pevnější papír, dají se velmi dobře vrstvit, ale nesmí přijít do styku s vodou, pokud nechcete o celý výtvor přijít. Při práci s temperami ale vodu využíváte ke zředění. Pracovat se vám bude jednoduše s plochými štětci, abyste mohli více vrstvit a vytvářet plochy.
Olejové a akrylové barvy jsou po zaschnutí nesmyvatelné. Olejové barvy se ředí terpentýnem, nebo například lněným olejem. Záleží také, jakou vrstvu zrovna tvoříte a s jakou barvou pracujete. Tento druh budete nanášet na plátno a po dokončení jej musíte zalakovat sprejem určeným na olejovou malbu. Zaschnutí však často trvá několik týdnů i měsíců. Oproti tomu akrylové barvy zasychají velmi rychle, proto je dobré přesně vědět, co chcete malovat. Dají se vrstvit, ale chce to trochu zkušeností, ředí se vodou a malovat se s nimi dá kamkoliv. Využívají se i na nábytek, jelikož se po nanesení zamknou a nesmyjí se.
Pokud máte jasno, můžete se pustit do práce. Každý si najde svůj styl, který mu bude nejvíce vyhovovat, stejně tak pomůcky, které bude využívat. Hlavní je poté výsledná práce.